Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
MýtnaHľadať
 
 

Stojedenročná babička

Stojedenročná babička pozná známe osobnosti

 


O jubilujúcu babičku Máriu Hrnčiarovú sa stará jej šesťdesiatšesťročná dcéra s manželom.
(autor: Števo Rimaj, Pravda)

1. decembra 2007 8:52
Mária Hrnčiarová z Mýtnej v okrese Lučenec oslávila tento týždeň stoprvé narodeniny, no stále je čulá ako mladica. Hoci je v novohradskom regióne najstaršia, stále sa zaujíma o politiku, šport, aj kultúrno-spoločenské dianie.
Vysoký vek jej pripomína iba slabnúci sluch. Aj na posteli trávi viac času ako predtým iba pre zlomeninu krčka na stehne pravej nohy.


"Celý život som sa stravovala striedmo, nepila, nefajčila, robila na poli. Veľa času som trávila na čerstvom vzduchu," vymenúva dôvody dlhovekosti jubilantka, ktorá je, prirodzene, najstaršou obyvateľkou obce s 1 200 obyvateľmi. Jej 66-ročná dcéra Marta Čabanová, ktorá sa o mamu stará, dopĺňa, že nebyť poslednej zlomeniny, ako aj predchádzajúcej na druhej nohe, ešte stále by jej mama chodila nielen po dome, ale i vonku. "Teraz už zvládne len krátku chôdzu," poznamenáva. Dlhovekosť pani Hrnčiarovej nie je podľa jej dcéry u nich dedičná. "Nikto z jej predchodcov sa nedožil takého vysokého veku," zdôrazňuje.

Stojedenročná pani ešte aj v súčasnosti číta noviny i časopisy. "Zaujíma sa o všetko. Mená našich hokejistov sypala moja mama ešte nedávno ako z rukáva," hovorí pani Čabanová. Okrem nej mala jubilantka ešte jedného syna. Teší sa aj z troch vnúčat a troch pravnúčat. Už takmer pol života je vdovou. "Môj otec zomrel ešte v roku 1962," hovorí ďalej vďačná dcérka starenky z Mýtnej. Hoci tá sa už neraz zberá na onen svet za svojím manželom, všetci okolo jej prajú, aby s nimi ešte nejaký čas pobudla.

Števo Rimaj, Pravda

 
 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Počasie

Počasie Mýtna - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka