Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
MýtnaHľadať
 
 

Benefičný koncert

Novohradčania spievali obetiam hriňovskej tragédie

03.12.2007 - 277/07 - Števo Rimaj - str. 11

MÝTNA - Pamiatku folkloristov, ktorí zahynuli pred tromi mesiacmi pri havárii autobusu neďaleko Hriňovej, si v regióne Novohradu pripomínali počas víkendu sériou benefičných vystúpení. Podujatie využili aj na zbierku, ktorá by mala pomôcť folklórnemu súboru Hriňovčan. Práve tento súbor sa viezol v autobuse, ktorý vyletel z horskej cesty. Haváriu neprežilo päť ľudí.
Tri dni sa v novohradských mestách a obciach Lučenec, Málinec, Fiľakovo, Trebeľovce, Dolná Strehová, Poltár a Mýtna konali rôzne kultúrne akcie. Okrem slovenských folkloristov sa stovkám divákov predstavili aj hostia z Maďarska, Poľska, Česka a Čiernej Hory. Prečo sa rozhodli zorganizovať takúto akciu práve v Novohrade? „K nám do Novohradu chodievali hrávať a vystupovať folkloristi z Podpoľania pravidelne. Napríklad u nás v Mýtnej hrávala trojica bratov Paprčkovcov veľmi často, či už pri stavaní májov, alebo aj pri iných príležitostiach," hovorí Pavel Greksa, starosta Mýtnej v okrese Lučenec.
„Séria podujatí z troch dní sa končila včera u nás v kultúrnom dome. Vystúpenie folkloristov sa skončilo presne o dvadsiatej hodine dvanástej minúte, teda v čase, keď sa pred tromi mesiacmi autobus s folkloristami zrútil do rokliny," konštatovala kultúrna referentka na Obecnom úrade v Mýtnej Ľubica Marková.

O autorovi| Števo Rimaj (c) Perex, a.s.   
 

Podporte dobrú myšlienku

 

Prvý ročník folklórneho podujatia Muziky pod Poľanou skončil ako v zlom sne. Na ceste domov sa autobus s folkloristami zrútil do rokliny. Na mieste tragédie vyhasli štyri životy. Piata obeť zomrela v nemocnici. Niektorí patrili k folklórnemu súboru Hriňovčan.
„Poznal som niektorých osobne. Chodili sme na mnohé vystúpenia. Boli to skvelí ľudia. Muziku a tanec mali radi,“ tvrdí Jozef Šulek, člen súboru Jánošík z Trebeľoviec. Spolu so starostom Mýtnej a zároveň predsedom Združenia miest a obcí Novohradu sa rozhodli pomôcť obetiam hriňovskej tragédie. „Je to pre nás česť, že môžeme pomôcť súboru aj rodinám mŕtvych obetí. Chceme si uctiť ich pamiatku. No nepôjde len o pietne podujatie, treba za tým hľadať oveľa viac. Spolupatričnosť, ľudskosť a vôľu pomôcť,“ hovorí Pavol Greksa. Podujatie sa bude konať od 30. novembra a vyvrcholí 3. decembra. V programe vystúpi skupina Jánošík, Ipeľ, Folklórny súbor z Dolnej Strehovej, súbor Rakonca z Fiľakova, Podpolianski vrchári, Súbor Ekonóm z Bratislavy, sólisti a inštrumentalisti z Podpoľania, Ľudová hudba Ďatelinka, súbor Poľana zo Zvolena a mnoho ďalších skvelých umelcov. „Naša myšlienka oslovila mnohé kapacity z ľudovej hudby. Milo som prekvapený, koľkí sa nám ozývajú,“ hovorí Jozef Šulek. Všetkých tých, ktorí chcú podporiť charitatívnu akciu, pozývame 30. 11 o štvrtej hodine do kultúrneho domu v Lučenci, o siedmej večer do Málinca, prvého decembra o 16.00 hod. do Fiľakova, o siedmej do Trebeľoviec, na druhý deň o tretej do Dolnej Strehovej, o šiestej do Mýtnej a tretieho decembra do PKO v Banskej Bystrici. Ak by ste sa rozhodli aj vy, milí čitatelia, podporiť spomínaný projekt, môžete prispieť na číslo účtu 6020366031/5600. Ľudskej spolupatričnosti nie je dosť

© 2007 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Vianočný dar obetiam tragédie z Poľany

VIANOCE V NAŠOM kraji bývajú časom nostalgie, časom spomienok. Len deti sa tu bezstarostne vedia radostiam pod stromčekom oddať. Všetci sa síce tešia, no častejšie ako nie, nám k úplnej radosti niečo chýba. Sme už raz takí. Len vtedy budeme naozaj šťastní, keď všetci, čo sme ich kedykoľvek radi mali, budú cez Vianoce s nami. Ak to nie je inak možné, tak aspoň v duchu, v spomienkach.
Preto bývajú naše Vianoce také. Zádumčivé. V septembri, druhého, sa v úbočí Poľany stalo nešťastie. Tragédia. Možno najväčšia, najnečakanejšia, aká tohto roku náš kraj postihla. Vyhaslo päť mladých, smiechom a radosťou kypiacich životov. Cestou domov sa iste ešte smiali. Veď o smiechu a radosti bol celý deň, ktorý spolu s kopou ďalších muzikantov prežili takmer na vrchole matky Poľany. Poľana stála nad miestom ich zrodu a žiaľ, ona sa stala aj miestom ich skonu. Tak to asi bolo súdené. No bolo to akosi predčasne. Pre nich piatich, aj pre ich rodiny. V piatich rodinách si už takmer oči vyplakali. Otcovia, bratia, sestry ... matky. A čo ešte teraz, keď idú Vianoce? Dá sa táto rana vôbec zaceliť?
Pod Poľanou, ale i v Novohrade sa vraví, že viacerí aj najťažšie bremená ľahko unesú. Aj s nešťastím to vraj tak býva. Preto sa v Novohrade, v združení miest a obcí, aj vo folklórnom združení dali dokopy a rozhodli sa smútiace rodiny i folkloristov z Podpoľania aspoň trošku podporiť. Ranu keď už nie zaceliť, tak aspoň pofúkať. Veď ľudská súdržnosť vraj býva darom naj-vzácnejším. A ktoré, ak nie dni vianočné, sú časom na dar naj-vhodnejším?
Myšlienka bola na svete. A pridávali sa k nej ďalší a ďalší. Možno to znelo aj paradoxne. No pomôcť smútok prekonať hudbou, tancom, nebývalo v starých slovanských zvykoch ničím cudzím. A vyvliekať sa zo zvykov, z tradícií, a ešte u folkloristov, to by už hádam zaváňalo neúctou k predkom.
„Bez poriadnej dávky zanietenia to isto nezorganizujeme.“
Svorne to tvrdia dvaja hlavní organizátori. Ešte je vidno, že benefičný koncert, či skôr séria folklórnych koncertov im dala poriadne zabrať. I napriek tomu, že od nej uplynuli už dva týždne. Vidno to hlavne na Pavlovi Greksovi, predsedovi Združenia miest a obcí Novohradu a starostovi obce Mýtna. „Nemysleli sme si, že sa to až tak rozrastie. Prihlásili sa folklórne súbory z Poľska, z Maďarska dokonca dva, z Čiernej Hory. Nemohli sme ich odmietnuť. Ale finančne aj organizačne to už veru bolo dosť náročné. No chvalabohu, zvládli sme to. Na galaprograme v Mýtnej sme mali vyše päťsto návštevníkov. A tých sĺz na záver? To len tak ľahko nevidieť. To bolo pre mňa hlavné zadosťučinenie. Viete, Popoľancov sme odjakživa brali ako svojich. Novohrad bol pre nich čiastočne živiteľom. Sem chodili predávať svoje produkty a my, Mýtna, sme pre ich obchodné cesty boli vstupnou bránou.“
Jozef Šulek z Trebeľoviec mal ako predseda predstavenstva Folklórneho združenia na starosti veci okolo programu. „Najviac ma potešilo, že prišli aj priami príbuzní nešťastných chlapcov. Aj ich bratia im vo folklórnych hudbách zahrali na počesť. Vtedy sa odrazu všetkým akosi uľavilo. Ľahšie sa začalo dýchať divákom i účinkujúcim. No najväčšiu radosť som mal z toho, že na koncerty prišiel aj Folklórny súbor Hriňovčan. Že sa aj po takom nešťastí predsa len dali dokopy. Že na ľudovú muziku celkom nezanevreli. Ešte im môžete prispieť na číslo účtu 6020366031 – 5600“

 
 
[20. 12. 2007]

 


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Počasie

Počasie Mýtna - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka