Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
MýtnaHľadať
 
 

fauna a flóra

Flóra:

Na nive Krivánskeho potoka a v okolí jeho brehov a aluviálnych lúk môžeme pozorovať slatinsko - jelšové a vrbovo - topoľové lesy.
Slatinsko - jelšové lesy rastú na okraji vodnej nádrže Mýtna v alúviu Krivánskeho potoka.V porastoch je najviac zastúpená jelša lepkavá, vŕba popolavá, krušina jelšová , vŕba päťtyčinková, breza bradavičnatá , breza plstnatá .
Druhové zloženie bylinného poschodia je pestré: papraď ostnatá , papradník močiarny, kostihoj lekársky, trsť obyčajná , steblovka vodná  a vŕba rakyta .
Vŕboo - topoľové lužné lesy sprevádzajú vodný tok Krivánskeho potoka v priestoroch, ktoré sú len občas zaplavené vodou. Pozorovať v nichvýrazné odlíšenie stromového poschodia od krovinného a od bylinného porastu. Zo stromov sa ru vyskytuje vŕba biela , vŕba krehká, topoľ biely , topoľ osika. Bylinný porast je značne ovplyvnený dĺžkou záplav.

 Fauna:

Okrem rôznych druhov bezstavovcov žije na sledovanom území vo vodnom toku rak riečny, užovka obyčajná, pstruh potočný, jalec hlavatý a iné. Okrem ulitníkov, pavúkov na brehoch žijú plazy, obojživelníky a niektoré druhy vtákov. Pomerne častý je výskyt skokanazeleného, jašterice obyčajnej a užovky obyčajnej.
Z vtákov sa vyskytuje rybárik obyčajný, lyska čierna, dudok obyčajný, kuvik obyčajný, sova obyčajná, kukučka obyčajná, ďateľ veľký a iné.
Cicavce su zastúpené druhmi: netopier obyčajný, pyskor obyčajný a jež obyčajný.Z vyšších stavovcov je zaznamenaný výskyt srnca hôrneho, svini divej, rysa ostrovida, mačky divej, jeleňa obyčajnáho, líšky obyčajnej a iné.

 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Počasie

Počasie Mýtna - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka