Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
MýtnaHľadať
 
 

kultúrne pamiatky

      Nad obcou sa vypína evanjelický kostol a cintorín, ktorý je spoločný s obcou Dobroč. Je ohradený múrom, ktorý podľa odhadu archeológov pochádza z konca 13. a začiatku 14. storočia. V tomto období to bol porochiálny kostol alebo kaplica rodu Balassovcov.Pripúšťa sa, že tu boli kedysi dve svätyne spojené podzemnou chodbou, jedna z nich patrila mníchom. Pod vežou je hlboká jama, ktorá pravdepodobne nadväzovala na podzemnú chodbu vedúcu k Divínskemu hradu. Archeologicky nie je preskúmaná. Pôvodné zvony odňali za čias I. svetovej vojny na vojenské účely.Pôvodne bol kostol katolícky, zasvätený sv.Anne, avšak v 15. storočí ho katolíkom odobrali husiti a začali ho používať ako obranný bod. Po reformácii prešiel do rúk evanjelikov. V 18. storočí bola vybudovaná na južnej strane drevená zvonica s tromi zvonmi rôznej veľkosti.


Kostol je pôvodne z ranogotického obdobia. Je to jednoloďová stavba s presbytériom a polygonálnym uzáverom  , s pristavenou sakristiou a južnou predsieňou. Presbytérium a sakristia sú zaklenuté lomenou valnou väzbou, loď je s rovným stropom. Veľmi skorý pôvod chrámu prezrádza aj pätková rímsa románskej profilácie. Nachádza sa po oboch stranách víťazného oblúku. Uzáver presbytéria tvorí gotické okienko, v sakriistii štrbinové. Fasády sú hladké. Obranný múrik je so strielňami.

 

Oltár pochádza z obdobia baroka, z polovice 18. storočia. Tvoria ho dva točné stĺpy, akantové bočné uši a nadstavce, na ktorých boli pôvodne sochy Mojžiša, Árona a apoštolov Pavla a Petra. Tia však boli z kostola odcudzené. Ďalej sú to serafínske hlavičky a Božie oko.Uprostred sa nachádza starší obraz na dreve. Je to zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Na predele je renesančný obraz Posledná večera. Oba pochádzajú z pôvodného oltára zo 17. storočia.

 

 
Kazateľnica je neskorobaroková z roku 1772. Vyrobil ju neznámy majster polychromovanou drevorezbou. Na kruhovom schodišti po pravej strane, ktoré je členené pilastrami, je reliéf zobrazujúci dvanásťročného Ježiša Krista v chráme. Vo výplňach je rokajový dekor. Zadnú stenu vytvára kartuš s dátumami a nápisom. Baldachýn je lemovaný čučkami. Celkový vzhľad dotvára modrý mramor a zlatá a strieborná ornamentika.
    

  Zvonica – ide o drevenú barokovú, samostatne sto­jacu pri kostole hrázdenú stavbu z 2. polovice 18. storočia so štvorcovým pôdorysom a šindľovou ihlanovou strechou. Zvony pochádzajú z 90-tych ro­kov 17. storočia. Počas 1. svetovej vojny boli zlo­žené a ich kov bol použitý na hlavne kanónov. V roku 1923 boli zakúpené terajšie zvony, ktoré sú vyhotovené v troch rôznych veľkostiach. Zvonica bola spojená s kostolom podzemnou chodbou, kde je dnes už len prepadlisko. 

 

 

Neskorobaroková zvonica postavená v 19. storočí postavená v obci Mýtna.

 

Preklad nápisu na zvone:

" S božím dovolením

zbor evanjelickej cirkvi v Mýtnej v roku 1905 počas úradu farára Daniela Holeša, učiteľa Karola Pavla Langhoffera, sudcu Juraja Dobrockého a prednostu Dezidera Demoča."


Odliaty zvon v Budapešti v továrni R.T. Ezolót Ferencza Walzera.


 

dnes je: 19.6.2019

meniny má: Alfréd

Počasie

Počasie Mýtna - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka