Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
MýtnaHľadať
 
 

múzeá

Novohradské múzeum a galéria
Lučenec, okres Lučenec
Múzeum dokumentuje históriu Novohradského regiónu s dôrazom na vývoj sklárstva, smaltovníctva a keramickej výroby

Galéria Bloom
Divín, okres Lučenec
V galérii môžete vidieť a kúpiť súčasné umenie.

Podpolianske múzeum - Detva

Vo svojej zbierkotvornej činnosti sa orientuje na dokumentáciu ľudovej kultúry etnograficky výraznej oblasti Podpoľania.

Pamätná izba Boženy Slančíkovej-Timravy v Ábelovej

Obec Ábelová leží medzi Lučencom a Detvou. Spomína sa od roku 1275 ako Abelfeuld, neskôr ako Abellehota (1460), Ábelová (1808); maďarsky Ábelfalva. Vznikla asi začiatkom 13. storočia.
V obci žila a tvorila spisovateľka Božena Slančíková Timrava . V budove bývalej materskej školy , v ktorej učila je zariadené literárne múzeum.

Mestské múzeum Fiľakovo
Fiľakovo, okres Lučenec
Expozícia múzea bola sprístupnená verejnosti roku 1994. Približuje predovšetkým udalosti z histórie fiľakovskej protitureckej pevnosti a mesta Fiľakovo

Evanjelická a.v. ľudová škola - Mašková
Expozícia sa nachádza v pôvodnej rekonštruovanej budove ľudovej školy a bola sprístupnená r. 1994. Približuje kultúrne, školské a národopisné tradície obce a celého regiónu. Nachádzajú sa tu dokumenty o živote a pôsobení maškovských rodákov, literátov a kňazov Jána Maróthyho /1814-1887/, Daniela Maróthyho /1825-1878/,

Pamätná izba Mateja Bela v Očovej

Obec sa nachádza medzi Zvolenom a Detvou. Prvá doložená písomná zmienka o nej je z roku 1406, ale počiatky Očovej ako poľnohospodárskej komunity Vígľašského hradného panstva siahajú do prvej polovice 14. storočia.
 
Mesto na strednom Slovensku vo Zvolenskej kotline, na sútoku Slatiny a Hrona, pod severnými výbežkami Javoria. Osídlenie územia siaha až do staršej doby kamennej. Mesto sa ako samosprávna jednotka konštituovala neskôr než hrad; vzniká až za modernizačného úsilia Arpádovca Belu IV. v polovici 13. storočia. Prvá zachovaná mestská výsadná listina je datovaná dňom 28. decembra 1243, hoci je možné, že mesto bolo založené spolu s Krupinou už v roku 1238.


 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Počasie

Počasie Mýtna - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka